EAÜ näitus Minu oluline maailm Haus galeriis 24.05-30.06 2023

Vera Staniševskaja, Anneliis Vabul, Erki Kannus, Kerstin Rei, Mari Roosvalt, Illimar Paul, Marje Üksine, Tuulikki Tolli, Pille Lehis, Jose Mario Calero Vizcaino, Ülle Kuldkepp, Elize Hiiop, Tiiu Pallo-Vaik, Eve Ermann, Kärt Karjatse, Kelli Valk-Kagovere, Lii Pähkel, Oleg Võsotski, Christel Allik, Vira Takinada, Annika Tonts, Tiina Tarve, Tiina Tammetalu, Eleny Kasemets, Kairi Orgusaar, Tiia Elken, Sergei Minin, Airi Aas, Kadri Bormeister, Agne Kuusing-Soome, Virve Albri, Rein Mägar, Merje Rääbis

Eesti Akvarellistide Ühenduse näitus haarab Haus Galerii kahe korruse näitusesaalid ja koondab teoseid, mida kunstnikud on pidanud oma loomingu hetke olulisemaks, parimaks või iseloomulikumaks ilminguks. Eraldi tuleb selle näituse juures rõhutada vormistust. Teosed on kõik raamitud spetsiaalselt selle näituse jaoks koostöös Pilt ja Raam OÜ-ga, mille käigus iga akvarell on saanud UV-kindla klaasi ning talle erisobiliku ja hoolega valitud raami.
Näituse spontaanseks ühisosaks on kujunenud loodusmaastik, mida akvarellistid läbi aegade on armastanud. Näeme peamiselt abstraktse puudutusega mere-, metsa- ning taevapiire, mõnd võimendunud loodusdetaili või interpretatsioone sellest, milliseid tundeid looduses viibimise hetked meis tekitavad. Sellisena kõneleb näitus tasakaalu vajadusest, mida loodus hingeruumides loob ja mille järele me ehk rohkem igatseme, kui seda väljendame.
Neutraalne ja pealtnäha pretensioonitu loodustemaatika on kunstis nii prevaleerinud kui olnud oma liigse traditsioonilisusega taunitud, ometi on just loodus andnud aegade algusest impulsse primitiivkunstile ning loonud foone keskajal ent ka jõulistel renessansi kompositoonidel, kõnelemata 19. sajandi teise poole klassikalisest modernismist, inspireerides impressionismi ning olles ka turvaliseks pelgupaigaks keerulistes sotsiaalpoliitilistes tingimustes loodud kunstile. Looduse olemisel ja olemusel kunstis on pealtnäha nii loomulik roll, et me sellele enam eraldi tähelepanu ei pööragi, ometi on loodus siin märksa mitmetähenduslikum ja ühiskonna ilmingute peegelduslikum kui see esmapilgul tundub.

Eesti Akvarellistide Ühenduse näitus “Minu oluline maailm” võiks inspireerida otsima loodust läbi kunstiajaloo ja analüüsima selle rolli kunstis laiemalt kui vaid hingestatud vaade — mõne olulisema keskpunktiga kompositooni foon, lihtsalt üksik emotsioon või meeldiv visuaalne kogemus. Akvarelli looduselembus, mida näitus väga mitmekülgselt illustreerib, on siinkohal suurepäraseks mõttetõukeks, avamaks looduse kunstiolemust.

Eesti Akvarellistide Ühendus eesmärgistab oma tegevust laiemalt mitte vaid akvarelliteema või -laadide ajaloo traditsiooni jätkamisega, vaid ka selle tehnika õiglasele pjedestaalile tõstmisega ning kaasajastamisega, millesse Haus Galerii omalt poolt põhjendatult panustab, hinnates selles tehnikas valminud tänast kunstitulemit kõrgelt ja isegi elitaarselt.
Akvarell on meistrite pärusmaa, pinnatundlikku ja kiiret ning virtuoosset tehnilist oskust nõudev kunstiliik, mil looja tabab idee- või vaatehetke, et see ühe hingetõmbega jäädvustada. Pikalt mõtlema jäädes akvarelli voolavus kaob ning üle maalides muutub paberipind koredaks. Näitusetööd on valminud just seesuguse meisterlikkusega, millele teoseid nautides lisaks tähelepanu pöörata.

Näitus jääb Haus Galeriis avatuks kuni 24. juunini. 2023

LOE LÄHEMALT 

Näituse kuraator: Piia Ausman
haus@haus.ee

 

 

.